Zavřít
0,- Kč bez DPH
Váš nákupní košík je prázdný.
Katalog produktů

    Jak vybrat tiskárnu plastových karet?

    Tiskáren plastových karet existuje opravdu nepřeberné množství. Vybrat si správnou tiskárnu tak, aby přesně odpovídala vašim potřebám, není vůbec jednoduchá úloha. V článku níže jsme sepsali jednotlivé body, na které je dobré při kupování nové tiskárny myslet a které vám usnadní výběr.

     

    1) Účel tiskárny

    Prvním důležitým bodem je stanovení samotného účelu tiskárny. Potřebujete tiskárnu, která tiskne v běžné kvalitě tisku? Hledáte tiskárnu, která je schopná vytisknout karty ve fotografické kvalitě? Počítáte s tím, že by se na tiskárně mělo tisknout několik tisíců karet ročně, nebo budete tisknout spíše jednotky karet?

     

    2) Typ karet a potisku

    Potisk plastových karet bez čipu zvládne v malých dávkách kompaktní, cenově dostupná tiskárna. Pro potisk čipových karet je dobré zvolit tiskárnu s tzv. retransferovým (nepřímým) tiskem. To stejné platí i pro kvalitu tisku – pokud si vystačíte se standartní kvalitou potisku, vybírejte z tiskáren s přímým tiskem. Ve chvíli, kdy vyžadujete velmi vysokou kvalitu tisku bez bílých okrajů, zvolte určitě tiskárnu s retransferovým (nepřímým) tiskem.

     

    3) Jednostranný nebo oboustranný potisk?

    I když jste se ještě nerozhodli pro grafické ztvárnění karet, je užitečné vědět, zda chcete tisknout na jednu nebo obě strany karty. K dispozici jsou jak jednostranné, tak i oboustranné tiskárny. Pokud požadujete tisk pouze na jedné straně karty a očekáváte, že u tohoto typu potisku také zůstanete, jednostranná tiskárna karet vám dokonale vyhoví. Existují také tiskárny, které nabízejí možnost postupného vylepšování – zakoupíte tiskárnu jako jednostrannou a později dokoupíte modul pro oboustranný tisk (toto umí například tiskárny Evolis Primacy 2EDIsecure XID8300, Qualica RD N nebo Explore Swiftpro K30).

     

    4) Předpokládané objemy tisků

    Základní rozdělení tiskáren karet je na nízkoobjemové a vysokoobjemové. Pro malé objemy tisku postačí základní tiskárna s plastovou konstrukcí, pro seriózní tisk karet je ale výhodnější zvolit stroj s ocelovým rámem a masivními převody. Doporučovali bychom si dopředu vytvořit přibližný výpočet ročního počtu karet, které budete chtít na tiskárně potisknout a dle toho vybírat konstrukční zpracování tiskárny. Dle tohoto kritéria by šlo tiskárny rozdělit následujícím způsobem:

     

    Roční objem do 250–500 karet

    Tiskárny malých rozměrů s nízkým zatížením a s obvykle nižšími pořizovacími náklady, které ale mohou být kompenzovány nákladnějším provozem (nejen tiskové náplně ale také opravy nebo náhradní díly). U těchto tiskáren je výhoda kompaktních rozměrů – dají se lépe přenášet a dobře se vejdou například na pracovní stůl. Do kategorie kompaktních tiskáren by šlo zařadit: Qualica RD301 nebo Zebra ZC100.

     

    Roční objem tisku do 2 500 karet

    Tiskárny v této kategorii patří k těm nejprodávanějším. Tiskárny zvládnou potisknout vyšší množství karet s nižšími provozními náklady. Tiskárny této kategorie jsou již dostatečně robustní svojí konstrukcí a vydrží pracovat po mnoho let. Do této kategorie by šly například zařadit tiskárny karet Evolis Primacy 2, Evolis Primacy 2 DuplexZebra ZC300, Zebra ZC350 nebo Qualica RD N.

     

    Roční objem tisku do 10 000 karet

    Retransferové tiskárny (tiskárny s nepřímým tiskem) jsou lépe vybaveny pro vyšší objemy tisků. Jsou prodávány s celoživotní zárukou na tiskovou hlavu nebo jinými výhodami přinášejícími průběžnou úsporu nákladů. Nespornou výhodou takových tiskáren je možnosti potisku různých materiálů, kromě PVC lze potisknout také například ABS, PC, PET. Retransferový tisk navíc umožňuje potisknout i karty s drobnými nerovnostmi - zejména v okolí čipu nebo antény v kartě.  Další výhodou těchto tiskáren je také to, že dokáží tisknout bez nevzhledných bílých okrajů a výsledné karty tak působí velmi profesionálně.  Mezi tuto kategorii tiskáren lze zařadit tiskárny Matica XID a Explore Swiftpro.

      

    Roční objem tisku tisku nad 10 000 karet

    Pokud počítáte s ročním objemem tisku v řádu vyšším, než je 10 tisíc karet, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme s výběrem té správné tiskárny.

     

    5) Jaké další funkce by tiskárna měla mít?

    Vedle běžného potisku karet lze u tiskáren počítat také s dalšími funkcemi. Oblíbenou rozšiřující funkcí je například laminátor karet, který chrání karty před vnějším opotřebením (například vlivem každodenní manipulace s kartou, přirozeným stárnutím PVC atd.). Laminátor je často u tiskáren karet jeden z volitelných modulů, které lze dokoupit.

    Další z oblíbených rozšíření je modul pro kódování magnetických (Hi-Co, Lo-Co) nebo čipových karet (Mifare, DESfire, HID atd.). Touto modularitou vynikají například tiskárny karet Matica XID.

     

    Věříme, že nyní máte již lepší představu o tom, jakým způsobem vybrat tu pravou tiskárnu karet pro vaše účely. Pokud byste potřebovali ve svém výběru ještě více nasměrovat nebo jste měli jakékoli doplňující dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi s vámi vše probereme a poradíme.