Zavřít
0,- Kč bez DPH
Váš nákupní košík je prázdný.
Katalog produktů

    RFID čipy – jak si vybrat ten správný čip?

    Co je RFID technologie?

    RFID technologie je založena na principu vzájemné rádiové komunikace mezi RFID čtečkou a identifačním nosičem – například RFID tagem. Komunikace následně probíhá tak, že RFID čtečka vysílá do svého okolí rádiový signál o určité frekvenci, na který Tag odpovídá vysíláním svého unikátního identifikačního čísla nebo obsahem paměti.

    Základní druhy RFID čipů

    Čipy obsažené v RFID produktech lze rozdělit na 3 základní typy. Rozdělení je na základě rádiové frekvence, na které s RFID čtečkami komunikují.

    1) LF (Low Frequency). Tyto čipy fungují na frekvenci o nízkém kmitočtu 125 nebo 134 kHz.

    2) HF (High Frequency). Kratší vlny o kmitočtu 13,56 MHz.

    3) UHF (Ultra High Frequency). Ultra krátké vlny o kmitočtu 868 MHz, které se využívají především v průmyslové výrobě kvůli vysokému dosahu vln.

    Rádiová frekvence je důležitá zejména z pohledu vzdálenosti, se kterou lze s čipem komunikovat s RFID čtečkou. Čipy o frekvenci LF a HF dokáží komunikovat na vzdálenost přibližně 10–20 cm, u kmitočtu UHF to může být až několik metrů. LF a HF se využívá například v docházkových systémech nebo při identifikaci osob, UHF pro logistické systémy ve skladech.

    Formy RFID čipů

    Způsobů zpracování RFID čipů je celá řada. Na našem e-shopu například nabízíme RFID čipy ve formě plastových karet, RFID tagů, jako součást silikonových náramků nebo čipových hodinek s nylonovým páskem, které můžete znát z bazénů a wellnes center.

    Dá se velmi dobře vymyslet forma zpracování, která by přesně odpovídala vašim požadavkům a nárokům, které na RFID čipy máte.

    Jak si vybrat ten správný RFID čip pro vaše potřeby?

    A nakonce to nejdůležitější – jak vybrat ten správný čip? Ve chvíli, kdy již máte zakoupenou RFID čtečku (pokud ne, přečtěte si článek RFID čtečky – jakou čtečku zvolit?), přesně víte, zda se dívat po vysokofrekvenčních nebo nízkofrekvenčních čipech – HF čtečky jsou kompatibilní s HF čipy a LF čtečky s LF čipy. Právě tato kompatibilita je prvním krokem k úspěšnému fungování vašeho systému.

    Druhým krokem je výběr konkrétního typu čipu (značky). Na výběr jich je opět několik. Nejznámějšími jsou čipy Mifare, EMarine nebo Fudan. Konkrétní volba se odvíjí od vašich požadavků. Pokud potřebujete, aby čip uchoval vyšší množství dat, dívejte se po čipech s velkou kapacitou (například Mifire DESFire EV2 4K nebo Mifire DESFire EV2 8K). Pokud by vám stačil jednodušší typ s menší pamětí, lze zvolit například EM4200.

    Výběr je opravdu na vás. Rozdíly mezi jednotlivými značkami jsou podobné jako u výběru nové televize – vybíráte mezi Samsungem, LG nebo vám stačí Sencor, protože u televize netrávite příliš času?

    Pokud si stále nejste jistí, které řešení je přesně pro vás, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám s výběrem pomůžeme.